Урочище Нова Зимниця

IMG_7338Ліси не тільки приносять
користь людині, прикрашають
і оздоровляють землю,
але й підтримують
саме життя на Землі

(К. Паустовський)

Ліси. Струнка стіна зелених сосен, крислаті прадавні дуби-велетні, білокорі красуні берізки, що тягнуться до неба, різнотрав’я осяяних сонцем галявин, — створюють довкола неповторну красу, притаманну лише лісові мого краю.
Ліс обіймає кожного, огортає казковим серпанком, заколисує весняною піснею гомінливого птаства, напуває щедрістю і силою цілющого повітря, настояного на подихові живого царства безлічі квітів, щедро пригощає ягодами та грибами літньої пори, огортає золотавим листопадом осені, заводить у казковий світ вкритих інеєм дерев чарівниці зими.
Ліси є не тільки джерелом створення матеріальних цінностей, але й джерелом натхнення для митців, відпочинку для людей, поселенням для птахів та звірів, місцем для грибів та ягід. Лише зелена рослинність, зокрема дерева, здатні перетворювати енергію сонця в органічні речовини, виділяючи при цьому кисень та вбираючи вуглекислий газ. Кожен кущик, кожне деревце, кожна зелена рослинка — надзвичайно складна лабораторія в живій природі. Для прикладу, 1 гектар лісу за рік очищає 18 млн. куб. м. повітря. Важко переоцінити значення лісу в природі і для кожного з нас.

На місці стоянки
партизанського загону

Ліси України займають 9.4 млн. га, що становить 15.6% від її території. На Чернігівщині їх площа становить 639.7 тисяч га (20.5% від площі області). У нашому Ріпкинському краї ліси зростають на площі 71.8 тис. га, що складає 33% відсотки його території.
Серед численних лісових урочищ найбільшим за площею (635 га) і віком залишається Нова Зимниця. Урочище розташоване на північному заході району серед численних боліт та чагарників.
Майже по центру проходить піщане узвишшя, висотою до 5 метрів, утворене в післяльодовиковий період з піщаних наносів. Навколишні болота ще в недалекому минулому містили болотні руди — ламініти, які згодом вичерпались.
На північно-східній околиці Нової Зимниці колись залягали піски, придатні для виготовлення скла. Ще й досі тут можна віднайти заржавілі скельця — залишки колишнього скляного виробництва. Напевне, у лісі проживали ремісники гутницького виробництва і очевидно зимували в лісовій сторожці, яка змінювала своє розташування. Ймовірно, саме з цим пов’язана назва сучасного урочища.
За архівними даними, життя тут вирувало ще з кінця XVI до кінця XVII cт.
IMG_2062В урочищі виникло поселення, жителі якого займались виплавкою скла.
Величезний і таємничий ліс вражає не тільки своєю площею, а й величністю, могутністю корабельних сосен, що є домінантами масиву. Вони комбінуються з іншими видами дерев — субдомінантами: насамперед, дубом, грабом, березою та іншими деревами.
Чагарниковий ярус утворений ліщиною, горобиною, крушиною ламкою, глодом та багатьма іншими видами. Більш як 400 видів трав’янистих рослин формують трав’янистий покрив підвищених та заболочених низинних ділянок урочища. Парад цвітіння ранньоквітучих рослин — ефемероїдів, або первоцвітів, починають рясти, медунка темна. Особливо привабливі сон-трава широколиста та сон-трава чорніюча (рослина Червоної книги України).
У Новій Зимниці ростуть кілька видів орхідей. Зокрема, відмічають зозулині черевички та деякі види папороті, занесені до Європейського списку зникаючих видів. Серед таких — гронянка віргінська.
Складно перелічити всі цікаві для науки види рослин, що ростуть в урочищі. Однак назвемо ще один вид — діфазіаструм сплюснутий, що росте на знижених ділянках сосняків, утворюючи цілі зарості поруч з іншим родичами: плауном колючим та плауном булавовидним.
Більше сотні лікарських видів рослин знайшли своє місце в Новій Зимниці.

Лікарська рослина
мучниця звичайна

Насамперед, це бореальні (північні) види: мучниця звичайна, брусниця, грушанка, верес. Значні зарості утворює цінна ягідна рослина — чорниця, поширені й інші ягідні рослини. Зокрема, суниці лісові, костяниця.
На старих березах можна знайти чагу звичайну — гриба, що успішно використовується в народній медицині. Щодо інших грибів, то тут їх «море» — відомих і невідомих, їстівних і отруйних.
Найцінніше багатство лісового урочища Нова Зимниця — це його високопродуктивний зрілий ліс. Та чи раціонально він використовується — питання неоднозначне. Повно в Новій Зимниці дров, та заготовляти і вивозити їх в населені пункти незручно і далеко.
Загалом, рослинний світ урочища багатий і різноманітний. Він формує унікальний фітоценоз, притаманний лише цьому чудовому куточку, який я б наважився назвати перлиною ріпкинської природи.
Багатий і різноманітний також і тваринний світ Нової Зимниці. Серед рослинних комплексів знаходять собі місце для проживання численні комахи, плазуни, травоїдні копитні та хижі тварини. Тут живуть лосі, дикі кабани, стрункі кізочки. Звичайно ж, водяться лисиці та зайці, борсуки, єнотовидні собаки. Водяться й вовки, іноді забігають з сусідніх областей рисі. В урочищі могли б жити олені, зубри. Досить численне птаство. Помічено тут гніздування великих хижих птахів на старих деревах. Серед них: орлан-білохвост, шуліка рудий, змієїд та рибоїдний птах скопа. Складно назвати види дрібного птаства, що гніздяться в урочищі. Багато їх тут зимує. Таке багатство рослинного та тваринного світу, об’єднане складним ланцюгом зв’язків, утворює стійкий природний комплекс. Сприяти його збереженню — обов’язок сучасників.
У грізні роки Великої Вітчизняної війни в цьому урочищі дислокувався Ріпкинський районний партизанський загін ім. Суворова. Здійснив до Нової Зимниці рейд відважний ватажок чернігівських партизанів Микола Микитович Попудренко. На початку літа 1943 року на підступах до Нової Зимниці відбувся бій партизанів з переважаючими силами лютого ворога, що відступав за Дніпро.
Зважаючи на унікальність флори і фауни, багатий природний комплекс, 635-ти гектарний ліс отримав статус заповідного урочища з 1964 року. І тепер входить до переліку об’єктів природно-заповідного фонду Ріпкинщини регіонального значення.
Господарська діяльність людини, а саме комплекс осушувально-меліоративних робіт, що проводився в лучно-болотних угіддях навколо заповідного урочища в минулому, значно порушив гідрологічний режим як самих угідь, так і унікального урочища. В Новій Зимниці масово почав сохнути ліс, кореневі системи дерев не змогли дістати води з глибоких шарів із-за значного пониження їх рівня.
Це був серйозний удар по довкіллю внаслідок непродуманого і некваліфікованого втручання людини в природу. Порушився і весь природний комплекс: зникла низка цінних для науки видів рослин. Через вимушене масове повалення сухих дерев на значних площах територію покинули десятки видів рослин та тварин. Певною мірою це продовжується і тепер.
Так необґрунтована господарська діяльність людини в минулі роки породила глобальну для Нової Зимниці екологічну проблему.
rozmГострою проблемою залишається збереження в урочищі фауни, особливо мисливської. Незважаючи на заборону полювання в заповідних урочищах, браконь’єрство (інакше просто назвати не можу) процвітає і на території Нової Зимниці, де спокійно почувають себе як місцеві, так і заїжджі. Результативної боротьби з цим ніхто практично не веде.
Прадавній, таємничий і дрімучий ліс — урочище Нова Зимниця, куди заїхати можна з боку Задеріївки (6 км від села), або за півтора десятка км від с. Петруші. Та як би не було далеко від райцентру, заїдьте до цього найбільшого на Ріпкинщині заповідного урочища. Завітайте всі, хто справді любить і шанує ліси, кого захоплює не дичина, а краса і велич загадкового лісу.
Цей природний музей різноманітної флори і фауни розкриє перед вами справжнє багатство, красу і унікальність тих видів, на які багата наша Ріпкинщина. Назбирайте грибів та ягід, помилуйтесь красою лісових галявин. А з криниці, що біля лісового будиночка-сторожки, напийтесь джерельної води. Пройдіться піщаними узвишшями лісу, де й дотепер збереглися партизанські землянки часів минулої війни. Тут віє подихом історії.
Може вам пощастить побачити красеня-лося чи струнку полохливу кізоньку — порадійте цій зустрічі. Як добре, що вони знайшли свою домівку в цьому лісі. Побувавши в Новій Зимниці, ви відкриєте для себе щось нове, непізнане. Збагатіть себе знаннями про природу рідного краю — і ви самі станете духовно багатшими. Хай щастить вам у цьому!

Володимир Попруга,
краєзнавець,
Ріпкинський район

Залишити свій коментар

Пошук
Останні коментарі
Календар
Жовтень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Вер    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Погода
Вгору
© 2021    Копіювання матеріалів сайту дозволено тільки за наявності активного посилання   //    Увійти