Болотний комплекс Паристе

PICT4482Ми вже розповідали про те, що  найбільше болото Ріпкинщини Замглай є складовою широкої заболоченої реліктової долини, виробленої, за висновками науковців, Пра-Дніпром, що протікав цією територією у льодовиковий період. Іншою складовою згаданої долини є болото Паристе. Власне, воно є продовженням Замглайських боліт на півночі та північному заході Ріпкинщини. Упродовж тривалого історичного часу  на його території сформувались природні комплекси з багатою  і різноманітним рослинним та тваринним світом.

Про болотний комплекс Паристе, як своєрідну територію Ріпкинщини, ми хочемо розповісти нашим читачам.

 Трохи географії

Отже, Паристе знаходиться на півнично-західній околиці району і являє собою велику за площею (близько 100 тис. га) знижену територію, яка помітно вирізняється у сучасному рельєфі Ріпкинщини. Згадана територія уявляється  як величезний трикутник, основа якого тягнеться від ріпкинських підвищень, що мають назву Лиса та Дякова гори на півдні і  майже до Грибової Рудні – на півночі. Далі цей болотний трикутник перетинає трасу Чернігів-Гомель поступово звужуючись і знижуючись у рельєфі, тягнеться в напрямі Грабова, далі на захід, де його звужена частина (вершина) завершується  неподалік с. Коробки. Детальніше для уяви читача: південна межа Паристого проходить від уже згаданих ріпкинських підвищень в напрямі Пилипчі, включає Чудову гору, прямує до Грабова і далі до Кратині. Тут південна межа значно підвищується. Це підвищення тягнеться  до древнього Любеча. Власне, воно є підвищенням лівого берега Дніпрової заплави, що дістало назву Любецької аномалії. З висоти цієї території відкриваються далекоглядні краєвиди довкільної території. Мальовничість даного берега доповнюють  глибокі яри, вироблені  руслами колишніх річок: Чонки, Гути Лубчи, Муравлі.

  Північна  околиця Паристого сягає заплави Сожу, майже впритул підступає до Дніпра і його лівим берегом тягнеться на південний захід, а біля Радуля зливається з дніпровою заплавою.

 Всі, хто їхав в напрямі Гомеля, покинувши Дякову гору за Ріпками, помічає це зниження у рельєфі нашого краю, яке з’єднане з Замглайською болотною долиною. Якраз ця територія  і була долиною колишнього Дніпра. До речі, згадану територію раніше називали великим Замглаєм. Зазначимо, що абсолютні висоти Паристого коливаються в межах 130-138 метрів над рівнем моря, в той час як південні підвищені території нашого району мають абсолютні висоти 160-170 метрів над рівнем моря.

    Вважають , що територія Паристого була сформована не тільки діяльністю річки, але й льодовиковою, а в наш час і діяльністю людини, сучасний природний комплекс цієї території являє собою чергування окремих боліт, заболочених територій, з підвищеними. Серед боліт височаться окремі піщані горби, тягнуться цілі гряди — дюни. Окремі з них зустрічаються неподалік русла Дніпра. Найбільша піщана гряда проходить майже посередині болотного трикутника, бере початок неподалік Пилипчі, тягнеться неподалік Чудівки в напрямі Грабова, перерив – часто перетинає лісове урочище Нова Зимниця, Любецький масив і закінчується неподалік Коробків. Окремі піщані гради Паристого сягають значних, до 145 м над рівнем моря, Упродовж тривалого часу на території Паристого та прилеглих територій сформувались природні комплекси, які визначають унікальність згаданої території нашого краю. Болотні, лучно — болотні, водні ценози з їх видовим біорізноманіттям складають созологічну цінність цієї території, хоч значні площі Паристого в минулому були піддані пагубній осушуваьній меліоряції. Правда, зараз тут відбуваються позитивні тенденції до поступового відновлення зниклого видового різноманіття флори та фауни, водного та грунтового режимів порушених територій. Зазначимо, що значні площі болота в минулому містили болотні руди ломініти та торфові ділянки. Як перші, так і другі болотні багатства наразі вже вичерпані.

Розглянемо більш детально територію Паристого з точки зору туристичної привабливості, перспективного розвитку (я в це вірю) на цій території зеленого екологічного туризму, можливого створення Дніпровського природного національного парку (останній уже двічі планувалось створити).

PICT9817З глибин минулого

Отже, що являє на сьогодні ця величезна територія Ріпкинщини? По-перше — найменш заселена (не більше 10 населених пунктів). Найбільш численним є смт Радуль. А в минулому? На даній території археологами виявлена чи не найбільшу кількість древніх поселень. Серед яких городища,курганні могильники. А втім для цікавості читача перелічила їх всі. 1. Древні поселення. В Лизуновій рудні ІІІ-ІІ ст. до н.е., два населення ІХ-ХІІІ ст. нашої ери (часи Київської Русі) в с. Кам’янка. Поселення в урочищі „Сербині дачі” неподалік Грабова VІ-ІІІ ст. до н.е. В цьому ж урочищі відомий науковцям і курганний могильник ІХ-ХІІІ ст. Два найдавніші поселення існували неподалік с. Лопатні. Одна – 2 тис. років до н.е., інша ІІІ-ІІ ст. до н. е. Ще два поселення V-ІІІ ст. до н.е. були виявлені в с. Корчів’я. Аж три поселення відомі неподалік смт Радуль. Два V-ІІІ ст. до н.е., третє – найдавніше – аж 2 тис. до н.е. Одне поселення VІ-ІІІ ст. до н.е. знаходилось неподалік с. Новосілки. Існували на цій території і городища. Два з них неподалік Грабова: перше в урочищі Курганки – ІХ-ХІІІ ст., друге в урочищі.  „Вали” періоду VІ-ІІІ ст. до н.е. Відомі навуковцям два городища періоду VІ-ІІІ ст. до н.е. в тому ж Радулі.

Та найбільш збереженим залишається прадавна городище серед болота Боблове, що за 2 км від Новосілок. Як бачимо, древніх поселень на території Паристого було більше, ніж сучасних. Це пов’язана, ймовірно, з близкістю річки та озер – як шляхів торгівлі, а боліт – як місць схованки від ворогів.

  Крім вищезгаданих пам’яток давнини  територіїя Паристого  багата іншими  фактами минувщини, які доповнюють її історичне значення. Має цікаву легенду, створену на достовірних історичних фактах Чудова гора. І вже зовсім не легенду — Лиса гора під Ріпками, де за історичними фактами стояло військо Чернігівського козацького полковника Мартина Небаби. В свій час відомий в районі, нині покійний краєзнавець, Михайло Іванович Мажуга разом з учнями Ріпкинської школи проводив обстеження та розкопки згаданої гори, знаходив тут речові докази козацької стоянки, які довго зберігадись в школі. Але? Знову ж таки на цій території, а точніше неподалік гирла Сожу відбулася знаменита битва Мартина Небаби з  ворожим військам польсько-литовського воєводи Радзивілла. Десь же на цій території за наказом противника (так стверджують документи) похований відважний полковник, що поліг в нерівному бою. Може в отих, досі не відомих археологам курганах, що неподалік Чудової гори, які показав нам директор Грабівської школи Олег Анатолійович Розенка.

Справді, якою багатою історичними пам’ятками та фактами є болота Паристе та прилеглі території. В тутешніх місцях, а саме на Сухому острові серед Суховирських боліт переховувалась відома на Ріпкинщині своїми звірствами банда Галаки в 20 роках минулого століття.

 Згайдаймо, що в роки Великої Вітчизняної війни цими болотами до Лоєва вели своїх партизанців відважні командири Ковпак  і Сабуров, легендарний ватажок Чернігівських месників М. М. Попудренко. На цій території в урочищі Нова Зимниця дислакувався і завдавав нищивних ударів ворожим гарнизонам районний партизанських загін ім. Суворова. Звідси  болотами та лісами ходили народні месники громити ворожі гарнізони та нищити ворожу техніку на шосейній та залізничній дорогах. Кожен крок Дніпрового берега полито кров’ю героїв-визволителів, котрі восени 1943-го року гнали чужинців з рідної землі. Молоде покоління  повинне знати історію рідного краю, неповторну красу й багатства його природи, знати й пишатися, що народилося на цій історичній землі.

Від руйнування до відтворення

Далі познайомимо наших читачів з природними комплексами, сформованими на території Паристого. Значна площа території покрита болотними та лучно-болотними угіддями, найвідовіші з яких: Суховирське, Чорне, Грабівські Кротиньські, Фролово, Боблово, Мокрець.  Переважна більшість тутешніх боліт – евтрофні. є торфові. Третина боліт Паристого, як уже згадувалось, була меліорована в 60-70 роках минулого століття. Так звана осушувальна меліорація замість очікуваного результату -окультурення, привела до утворення пустищ, які ми бачили неподалік Грабова і не тільки. Порушення гідрологічного режиму боліт привело до масового висихання дерев у лісах. Цей процес продовжується і дотепер. Перетворені комплекси Грабівських, Кратиньських болота, Боблово, Фролово. З  їх риторій зникли цінні види флори: журавлина болотна,багно  болотяне, косарики болотні, верба чорнична та інші. Змінилася і фауна осушених боліт. Окремо хочеться згадати про колишнє торфове болото Фролово, що неподалік Радуля, котре було дуже схоже своїм флористичним складом, торфовими запасами до знаменитих Замглайських боліт. Освоєння торфу на цьому болоті почалося ще в 60-70-роки (раніше від Замглаю). Пригадується торфорозробки велись не планово з порушенням технологій. Іншими словами, кидали розпочату для добування ділянку, переходили на іншу з більш потужним шаром торфу. Так за десяток років  Фролово перетворили на пустище, пізніше дренували системою штучних каналів. Згодом територію колишнього болота  оголосили гідрологічним заказником. Таке можливе лише у нас. Вже потім взялися „освоювати” Замглайські болота. А як же Фролова тепер? Тут поріс густий ліс, з канавами,  багатою фауною і неосвоєними ділянками торфу.Тепер  болото потребує розумної наукової рекультивації. Созологічну цінність становлять збережені ділянки боліт, на яких зростають купиноутворюючі осоки: осока омська та осока вілюйська. Домінує серед осок Паристого осока гостра. Та природа, поступово відновлює первинний режим, флору та фауну порушених територій. На всій території відбуваються так звані депутаційні процеси.

 PICT2317 Є на цій території в привабливі, багаті природою озера. Хочеться назвати найбільше з них 32-гектарне озеро Нерадча – гідрологічний заказник. Не обминають озеро рибалки та мисливці. А ще в ньому зростає ряд раритетних видів флори, зокрема водяний горіх плаваючий, водяна папороть-сельвія плаваюча. Унікальне озеро потребує охорони, а не браконьєрського нищение всього живого в ньому, як це робиться зараз. Багата територія Паристого і лісовими угіддями. Тут зростає третина лісів Ріпкинщини, котрі утворюють зелені острови на піщаних підвищеннях. Серед них найбільший за площею (635 га.) лісовий масив Нова Зимниця. Це унікальний ліс нашого району не тільки видовим складом багати флорою і фауною. На піщаних островах тут ще в давнину існувало скловиробництво. Нова Зимниця заслуговує окремої розповіді. Ось про сусідні з Зимницею урочища Кінське і Волноша варто сказати кілька слів. Насамперед кожне з цих урочищ має вигляд „островів”, оточених евстрафними болотами. Рослинний покрив згаданих урочищ має певні особливості. Рослинність Волноші, для прикладу, характеризується комплектністю: на підвищеннях переважають дубові ліси, нижче у рельєфі-мішані, знижені ділянки урочища зайняті вільшаниками. Урочище Кінське відзначається наявністю дубово-грабових лісів зі значною домішкою ясена. Такі ліси рідкісні для лівобережного Полісся. Вони привертають увагу також багатою флорою, основу якої складають неморальні (лісові) види, в тому числі і рідкісні. Є на цій території і лісовий масив Борки, сосновий Макарів ліс. Привертає увагу лісовий масив Присторонська дача. Рослинний покрив цього урочища складають флористично багаті дубово-соснові ліси, зустрічаються ділянки дубово-липових лісів зі зростанням рідкісних видів флори. Слід відмітити, що на найвищій ділянці цього лісу знаходиться зоболоччене озеро зі сфагновим  плавом оєю величчю і багатством лісове урочище „Любецький масив”, що неподалік с. Углова Рудня. Він розташований на піщаних грядах, що тягнуться серединою Паристого і ділить його на південну й північну частини. Власне, цей ліс виходить на вершину трикутника Паристого. Зеленомохові ділянки борів та суборів цього лісу багаті грибами та ягодами, декоартивними та лікарськими рослинами. З півдня до Любецького масиву тулиться острівець багатого мішаного лісу. Це урочище Пушкарівське. Без перебільшення це унікальний ліс.Лише тут зростають види флори, що вже  не зустрічаються в Європі і є рідкісними для Чернігівщині, і навіть України. Серед таких-  оригінальні будовою , небаченою красою зозулині черевички, зозулині сльози яйцевидні, папороті ряду Гронянка. Не злічити всіх рослинних раритетів як цього лісу, так і Паристого загалом. Поруч з вражаючим розмаїттям природи наших лісів, не менш вражає їх бездоглядність захаращеність, якої не пам’ятаю з дитинства. Це безцінне багатства природи – ліси. Сьогодні вирубують, киваючи на стиглість і перестиглість. І ось уже замість згаданих борів і суборів простяглися неосяжні ділянки порубок. Це болюча тема варта  окремої розмови.

 Багатий і різноманітний світ тварин Паристого. В озерних водах рибалки налічують понад 50 видів риб. Водяться в канавах та озерцях бобри та ондатри. Лучно-болотні угіддя Паристого- затишна домівка для численного птаства та звірини. Живуть копитні і хижі, іноді завітають і рисі, проте не надовго. Про чисельність мисливської фауни варто говорити окремо, оскільки територія Паристого- суцільний мисливський полігон.

 Зберегти для прийдешніх  поколінь

Болото Паристе – не просто природний комплекс болотних, лучно-болотних, лісових та водних угруповань, це комплекс історичних пам’яток. Це грибні місця, а в лісових ділянках зростають численні бореальні (північні) види флори, серед яких  ягіднарослина  чорниця. площі якої найбільші в нашому краї. Територія вже сьогодні приваблива не тільки для мисливців та рибалок, але й науковців. Зважаючи на близькість Дніпра з його рекреоційною територією щоліта тут повно місцевих та приїжджих відпочиваючих.

Територія Паристого варта прокладання по ній туристичних маршрутів, адже має як пізнавальне наукове, так і оздоровче значення. Тож хай воно належить на окремим спритним ділкам, котрі поспішають оголосити окремі території власними, а всім, кого цікавить історія та природа рідного краю, хто хоче пізнати, хто готовий не нищити, а берегти природу рідного краю – його основне багатство? Словом, туристичному бізнесу – зелену вулицю. Природа Ріпкинщини варта того. Справа лише  за інфраструктурою.

Володимир ПОПРУГА,  краєзнавець с. Семаки

PICT4802 PICT9597 PICT3030 PICT0770 _MG_6936

Залишити свій коментар

Вгору
© 2020    Копіювання матеріалів сайту дозволено тільки за наявності активного посилання   //    Войти