Добрянське учнівське лісництво – інвестиції в майбутнє

IMG_1207Шлях від крихітної насінинки до стрункої сосни чи могутнього дуба нелегкий і тривалий. Скільки ж потрібно затратити впродовж років наполегливої праці, щоб з тендітних саджанців виросли дерева!

Зеленоброва Чернігівщина – лісовий край зі славними традиціями, які передаються лісівниками від батька до сина, від досвідченого старшого покоління до молодшого.

Як з насінини «народжується» дерево, так з учнівських лісництв «народжуються» кадри для лісової галузі Придесення.

Нині в області діє 17 учнівських лісництв. Головна їх мета – формувати творчу, економічну та екологічну культуру школярів, виховувати з наших дітей справжніх господарів отчої землі, відповідальних і добросовісних, які здатні сказати своє вагоме трудове слово в умовах ринкової економіки.

Наставники колективів юних природолюбів своє завдання вбачають у тому, щоб об’єднувати зусилля лісогосподарських підприємств та місцевих освітніх закладів для створення умов допрофесійної підготовки підлітків для подальшої їхньої роботи в лісівничій галузі. Ідеться про розвиток екологічної свідомості вихованців, оволодіння ними сучасними технологіями вирощування лісових культур, залучення до дослідницької діяльності в лісництвах, і, звичайно ж, посадки нових лісових масивів, парків у своєму рідному селі чи містечку.

Чимало хороших справ на рахунку учнівських лісництв Чернігівщини. Так, у 2015 році вони виконали робіт на суму 63,7 тис. грн., посадили лісові культури на площі 29,2 га та доглядали за ними на площі 12,2 га. А також обгородили 430 мурашників і виготовили 2338 шпаківень, до того ж, провели доповнення лісових культур на 17,1-гектарній площі.

Повсюдно лісівники із задоволенням працюють зі своїми юними помічниками з учнівських лісництв. Адже любов людини до природи, до навколишнього світу починається з дитинства, зокрема і з власної участі в екологічних заходах. Своєю наполегливою працею, своїм трудовим життям досвідчені лісівники Сіверщини подають гідний приклад для наслідування молоді, яка прийде їм на зміну, щоб ростити нові ліси.

Добрянське учнівське лісництво було створено з батьківського благословення керівництва місцевого держлісгоспу у 2008 році. Вимогливими і улюбленими наставниками дітей (до цього колективу входять 15 підлітків різного віку) стали учитель біології Добрянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Галина Шевченко та провідний інженер з лісовідновлення лісогосподарського підприємства Олена Кравченко.

Для реалізації основних завдань учнівського лісництва використовуються програма гуртка «Юні лісівники-дендрологи», Концепція екологічної освіти України, матеріали бібліотеки Всеукраїнської екологічної ліги та Лісовий кодекс України.

Для цих допитливих підлітків у рідній школі по-сучасному обладнали затишний кабінет, в якому зібрано багатий інформаційний матеріал про лісові ресурси області, лісорозведення, колекції насіння, гербарій. До послуг вихованців 10 ноутбуків, мультимедійний проектор, DVD-плеєр, плазмовий телевізор.

Свої практичні заняття діти проводять у теплиці та лісовому розсаднику. Це поглиблює їхні біологічні знання.

Школярі-лісівники, займаючись дослідницькою роботою, вивчають голонасінні, лікарські та трав’янисті рослини лісу, деревостани і мурах.

Тісно співпрацює згуртований колектив природолюбів з Добрянським держлісгоспом та Чернігівською обласною станцією юних натуралістів, збагачуючи свою лісівничу «скарбничку» досвіду.

Одним з важливих напрямків роботи учнівського лісництва вважається профорієнтаційний. Вже доброю традицією стали зустрічі юних лісівників з шанованими людьми лісогосподарського підприємства, визнаними майстрами обраної справи, які присвятили своє життя служінню поліським лісам. Слід зазначити, що Добрянський держлісгосп на чолі з його директором Іваном Горохівським постійно опікується місцевою школою. Це і відчутна спонсорська допомога, і проведення бесід, екскурсій, занять.

Вихованці Добрянського учнівського лісництва беруть участь у різноманітних екологічних акціях і конкурсах – як обласних, так і Всеукраїнських: «Майбутнє лісу у твоїх руках», «Ліси для нащадків», «День довкілля», «Посади дерево», «Європейський тиждень лісу», «Синичка», «Ялинка», «Первоцвіти», «Береза», «Чиста Україна – чиста нація», «Зелений вінок пам’яті», «Збережемо красу землі для наших нащадків», «Людина та ліс».

Творчий підхід дорослих та юних, їх наполегливість, працелюбність і цілеспрямованість увінчалися успішними результатами. Три роки поспіль юні добрянці впевнено лідирують на обласних змаганнях членів учнівських лісництв та гуртків юних лісівників.

У 2010 році вони представляли Чернігівщину в НЕНЦі України, захищали честь області на ІV Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв, що відбувся у Чернівцях, завоювавши там ІІІ-тє місце. А на V-му, який пройшов у 2011 році в Кіровограді, вибороли ІІ-ге, науково-дослідницька робота теж зайняла ІІ-ге місце.

Учнівське лісництво (плідним виявився 2011-й!) долучилося до проекту ГЕФ програми малих грантів «Відновлення лісу заради зменшення впливу наслідків змін клімату». Основна його мета – відновлення лісу та створення протипожежних бар’єрів на ділянках, що постраждали від лісових пожеж та на територіях, які потребують оновлення і збагачення лісового фонду біля смт Добрянка, а також розбудова партнерських відносин та громадської ініціативи у сфері захисту довкілля.

«Щовесни, під час проведення Акції «Майбутнє лісу у твоїх руках», наше учнівське лісництво живе звичними клопотами посадки нових лісових масивів, – вдячно говорить про молоду зміну директор Добрянського держлісгоспу Іван Горохівський. – Між іншим, коли у Міжнародний рік лісів на Ріпкинщину, на посадку дерев, прибули і представники обласної влади, і ЗМІ, всі присутні схвально відгукувалися про вправну роботу юних природолюбів. Взагалі, цих активних дітей залучають до участі у всіх помітних заходах, котрі відбуваються в селищі. Приїздив якось Володимир Мунтян, легендарний «динамівець», щоб побувати на матчі нашого ФК «Полісся» і команди Чернігівського ЛКТ. А тут і учнівське лісництво із Всеукраїнського зльоту ІІІ-тє місце привезло. Скільки радості було! Мабуть, на все життя кожен запам’ятав щире поздоровлення знаменитого футболіста і спілкування з ним. Щороку на обласний «вогник», до Дня працівника лісу, добрянці гарні концертні «лісівничі» номери готують, які всім подобаються. Наставники впевнені, що виростуть з цих учнів-лісівників хороші люди, а чимало й наш фах оберуть…»

Підлітки виправдовують сподівання своїх наставників: повертаючись з обласних змагань з переконливою перемогою. І на ІІІ-му міжрегіональному молодіжному екологічному зльоті з вивчення і збереження біологічного різноманіття у Поліському регіоні «Берега дружбы», що проходив у місті Світлогорську Гомельської області (Республіка Білорусь), теж вдало виступили: ІІІ-тє місце посіли. До того ж, Ольгу Крупіну було нагороджено дипломом ІІ ступеня за вивчення геоботаніки та дипломом ІІ ступеня за вивчення орнітології.

У 2012 році у юних природолюбів була поїздка до Івано-Франківська на VІ Всеукраїнський зліт учнівських лісництв.

Вихованці Добрянського учнівського лісництва щороку поповнюють студентські лави навчальних закладів, які готують спеціалістів для лісової галузі. Тільки у 2015 році четверо вихованців вступило до вищих навчальних закладів на лісогосподарський факультет. Зерна любові, висіяні в дитячих душах мудрими дорослими руками, проростають добірним зерном в юності і колосяться на дорослих стежках.

Наша адреса:
Державне підприємство
«Добрянський лісгосп»,
Україна, Чернігівська область,
Ріпкинський р-н,
смт Добрянка, вул. Фрунзе, 24-а
Тел.: (8-04641) 4-52-70, 3-12-50

IMG_5467IMG_7278IMG_1431IMG_1444IMG_1124IMG_5446IMG_1057IMG_0526IMG_0943IMG_1199IMG_0151IMG_1146_MG_8220

Залишити свій коментар

Вгору
© 2021    Копіювання матеріалів сайту дозволено тільки за наявності активного посилання   //    Увійти