Лісівники розповіли, як створюють ліси

Серед пріоритетних напрямків виховання учнівської молоді залишається екологічне виховання. Так, 23 вересня згідно програми Президента України у рамках Акції Державного агентства лісових ресурсів України «Створюємо ліси разом» головний лісничий ДП «Добрянське лісове господарство» Олександр Пінчук провів цікаву та змістовну освітню лекцію на тему: «Ліс із насіння» у Ріпкинському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів. Школярам 5-Б класу розповіли та показали презентацію про процес створення дорослого лісу із маленької насінини.

 

У Добрянському лісгоспі насіння лісоутворюючих порід заготовляють власними силами, залучаючи до цього за потреби, місцеве населення. Процес збору насіння триває понад півроку і проходить у декілька етапів. Влітку кипить робота зі збору насіння берези. В осінню пору розпочнеться збір жолудів, а взимку – шишок. Це дуже важлива і відповідальна робота, адже насіння має бути якісним. Для цього у Новояриловицькому лісництві побудовано шишкосушарку і приміщення з контрольованою температурою для зберігання насіння, яке попередньо проходить лабораторне обстеження на кондиційність в Українському лісовому селекційному центрі.

У 2021 році в лісгоспі заплановано зібрати 12000 кг шишок сосни звичайної, 500 кг жолудя дуба звичайного і зібрано 14 кг насіння берези повислої.

Великий обсяг робіт виконується на лісорозсадниках, які є при кожному лісництві і займають площу 1,2 гектара – це підготовлені ділянки землі, де на посівних відділеннях, у коробах, теплицях вирощується садивний матеріал для штучного створення лісових культур. Загалом на розсадниках за рік вирощується до 2,5 мільйонів штук стандартних сіянців. Після ручного посіву насіння обов’язково проводиться догляд за сіянцями. Прополювання та спушування ґрунту проводиться ручним способом і повторюється кожного місяця протягом всього періоду вегетації. Для гарного росту і захисту від хвороб та шкідників сіянці підживлюють добривами і обробляються захисними засобами. За останні роки, у зв’язку з посушливою погодою, в лісгоспі подбали і про сучасну зрошувальну систему в коробах та у теплицях лісорозсадників, де вирощується посадковий матеріал основних лісоутворюючих порід і декоративні рослини. Доглянуті, якісні сіянці щовесни і восени висаджують на попередньо підготовлені ділянки після завершення суцільних рубок. У лісгоспі завжди на 100 відсотків проводиться заліснення таких ділянок того ж року або наступного року після вирубки, на яких це можливо зробити, затоплені і сирі ділянки лишаються під природнє поновлення.

За останні декілька років лісгосп значно збільшив обсяги вирощування декоративних рослин. У Новояриловицькому та Олешнянському лісництві, які є базовими із цього напрямку роботи, створено шкілки й маточні плантації декоративного відділення, де лісокультурниці сумлінно виконують копітку роботу із живцювання, прополювання, висаджування рослин у горщики, їх перевалки і т.д.

Ліс садять сіянцями дуба висотою 12-20 сантиметрів, а сосни – 8-10 сантиметрів. І для отримання якісних, високопродуктивних лісових насаджень потрібно впродовж декількох років дбати про молоді культури, створюючи сприятливі умови для їх росту й розвитку, проводити своєчасний догляд, знищуючи бур’яни, трав’янисту рослинність і поросль малоцінних порід. Окрім догляду трактором з навісним обладнанням КЛБ-1,7, обкошування мотокосами, на деяких ділянках виникає необхідність і ручного прополювання в рядочках.

Хочеться зауважити, що до проведення догляду лісівники підходять досить професійно та індивідуально, враховуючи погодні умови й особливість кожної ділянки: породи лісових культур, їхній вік та родючість ґрунтів. За дев’ять місяців цього року догляд вже проведено на площі 615 гектарів.

Якщо на ділянках спостерігається менше 85-ти відсотків приживлюваності сіянців, то виконуються роботи з доповнення лісових культур.

Крім погодних умов, на ріст насаджень впливає й багато інших чинників: пошкодження шкідниками, інфекційними хворобами, дикими тваринами тощо, з чим доводиться боротися лісівникам.

Велику увагу лісгосп приділяє і протипожежній безпеці, утримуючи 3 пожежні автомобілі, обслуговуючи систему відеоспостереження, яка складається з шести камер, розміщених на щоглах висотою до 45 м, та проводячи цілий ряд профілактичних заходів задля недопущення виникнення лісових пожеж.

Незважаючи на велику критику лісової галузі з приводу проведення рубок, якісний ліс без їх проведення виростити неможливо.

Насамперед це планові рубки формування й оздоровлення лісів: освітлення, яке проводиться до досягнення деревами 10-річного віку; прочищення (до 20-ти років), під час якого вирубуються дерева малоцінних порід, що затіняють основні породи, і регулюється густота насаджень; прорідження (воно проводиться до 40-ка років: вирубуються скривлені, сучкуваті дерева і другорядні породи); потім із 41-го року ведуться прохідні рубки, які припиняються за 10 років до рубки головного користування (коли створюються оптимальні умови для збільшення приросту кращих дерев).

Крім того, якщо ліс пошкоджується хворобами, шкідниками або негативними природними явищами, то спеціальна комісія у складі представників лісопатологічної служби Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Київлісозахист», спеціалістів лісгоспу і за участі сільських та селищних голів проводить обстеження таких насаджень, і відповідно до отриманих висновків визначаюся заходи з поліпшення санітарного стану лісів – санітарні рубки.

Коли лісові насадження досягли стиглого віку (для сосни це – 81-100 років, а для дуба – 101-120 років), проводяться рубки головного користування – своєрідний збір урожаю. Тобто всі рубки, які проводяться у лісовому господарстві, відбуваються в правовому полі, без порушень чинного законодавства.

Аби кожен охочий міг ближче ознайомитися з діяльністю підприємства, роботою лісівників, вникнути у виробничі процеси лісгоспу, державне підприємство «Добрянський лісгосп» завжди відкрите до спілкування.

 

За інформацією ДП «Добрянське лісове господарство»

Залишити свій коментар

Пошук
Останні коментарі
Календар
Листопад 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Жов    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Погода
Вгору
© 2021    Копіювання матеріалів сайту дозволено тільки за наявності активного посилання   //    Увійти